Kącik rodzica

Procedura odbioru dzieci z przedszkola Podstawa prawna:
1. Kodeks Postępowania Cywilnego.
2. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy – ustawa z dnia 25 lutego 1964r. (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późniejszymi zmianami).
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia  2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych  szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 6, poz. 69).
4. Statut Przedszkola.

 

1. Dzieci przyprowadzane do przedszkola, odbierane są od rodziców lub opiekunów prawnych poprzez osobę dyżurującą w holu lub kierowane samodzielnie do odpowiedniej sali.
2. Odbieranie dzieci przez rodziców lub opiekunów prawnych odbywa się za pośrednictwem pracownika dyżurującego w holu przedszkola.
3. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość odbioru dziecka poprzez inną dorosłą osobę (babcię, dziadka, sąsiadkę, ciocię), wskazaną przez rodzica lub opiekuna prawnego dziecka, w formie pisemnej deklaracji, z podaniem imienia, nazwiska i numeru dowodu osobistego osoby odbierającej dziecko wraz z podpisem rodzica upoważniającego inną osobę do odbioru dziecka z przedszkola (formularz zgody w załączeniu).
4. Rodzeństwo nieletnie do 16 roku życia nie może odbierać dziecka z przedszkola.
5. Dopuszcza się możliwość odbioru dziecka przez nieletnie rodzeństwo w wieku 16 i 17 lat tylko w przypadku pisemnej zgody rodziców i tylko w uzasadnionych przypadkach (np. późne godziny powrotu rodziców z pracy do domu).
6. Wydanie dziecka z przedszkola osobie upoważnionej przez rodzica lub opiekuna prawnego odbywa się po uprzednim wylegitymowaniu jej przez nauczyciela. Osoba ta ponosi pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka (z chwilą odebrania dziecka z przedszkola). 7. Na terenie szatni, z chwilą oddania dziecka rodzicom (opiekunom prawnym, osobie wskazanej przez rodziców) – za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają rodzice (opiekunowie prawni, osoba wskazana przez rodzica).
8. W przypadku odbioru dziecka przez rodzica, opiekuna prawnego lub osobę wskazaną przez rodziców, będącą w stanie wskazującym na spożycie alkoholu bądź zachowującą się agresywnie lub w inny sposób zagrażający bezpieczeństwu i życiu dziecka – personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica lub opiekuna prawnego dziecka, a jeżeli jest to niemożliwe należy wezwać Policję. Policja poszukuje opiekunów dla dziecka, a w ostateczności umieszcza dziecko w Izbie Dziecka.
9. Personel Przedszkola z przebiegu wydarzeń, o których mowa w pkt. 8 zobowiązany jest sporządzić notatkę służbową.    

pobierz formularz